Obserwatorzy

czwartek, 17 maja 2012

Zimni Ogrodnicy i Amsonia

Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata.

A mnie się zdaje, że tym razem to przysłowie nie sprawdziło się, bo przed Pankracym było jak najbardziej letnio – mam tu na myśli porę roku, a nie temperaturę, natomiast po Bonifacym mróz zapomniał ulecieć – nadal zimno, mocno wieje, a jak troszkę słońce wyjdzie zza chmur to i tak zimno. Co to za wiosna?
No tak, najpierw narzekałam na upały, a teraz znowu, że zimno... Z jednej strony troszkę chłodu przyda się – przynajmniej rośliny „znormalnieją”, bo do tej pory kwitną jak oszalałe nie zwracając uwagi na przypisany im termin kwitnienia.

Na przykład Amsonia nadreńska (Amsonia tabernaemontana) - powinna kwitnąć w połowie czerwca, a już od dłuższego czasu pojawiają się coraz to nowe kwiaty.


Dostałam tę roślinkę jako prezent przy zamówieniu innych roślin, posadziłam jesienią, wiosną pojawiły się gałązki z listkami, ale bez kwiatów. Jesienią listki przebarwiły się na żółto i krzaczek wyglądał całkiem przyjemnie. Dopiero w tym roku zakwitła pierwszy raz, a delikatne, gwiazdkowate kwiatuszki mają piękny błękitny kolor.

15 komentarzy:

 1. U nas jeszcze prawdziwego ciepełka nie było w tym roku, ciągle wieje i zimo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapowiedzi na przyszły tydzień są optymistyczne, może nareszcie będzie to prawdziwa wiosna, nieudająca ani lata ani zimy.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Pomieszało się z tą pogodą. Jakby nie mogło być te 20 i trochę opadów w nocy . Roślinka w pięknym kolorze. Nie spotkałam sięz nią jeszcze albo może spotkałam ale nie kwitła. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też byłabym za taką pogodą, może już niedługo, a roślinka podobno nie jest jeszcze u nas nazbyt znana, a szkoda bo niekłopotliwa.

   Usuń
  2. U nas też zimno bardzo, a Amsonii jeszcze nie spotkałam chyba, nie znam tej rośliny.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Pasowałaby do mojej biało- niebieskiej rabaty :)
  A nie rozłazi Ci się ?... sąsiadka ja ma i trochę próbuje wędrować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na razie nie zauważyłam żeby gdzieś wędrowała - może za krótko u mnie rośnie. Z opisu jest to roślina kępiasta, ale pozostawione na niej nasiona mogą się rozsiewać.
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Roślina ma piękne kolory, powinna zdobić wiele ogrodów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się zgadzam, ma ładne zarówno liście jak i kwiaty.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Ciekawostka,dobrze by też wyglądała w dużej grupie w ogrodzie naturystycznym,skojarzyła mi się z ogórecznikiem,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taki krzaczek, że pewnie wszędzie będzie się dobrze komponował:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. jakie przepiękne drobne kwiatki, śliczny byłby z nich bukiet ślubny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na krzaczku wyglądają świeżo, ale nie wiem czy po ścięciu byłyby takie same:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 7. Roślina ma bardzo interesujący kolor kwiatów. Czy to jest bylina czy krzew (właściwie mogłabym poszukać w internecie, ale wolę właścicielkę).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to bylina. Źródła podają, że wiosną można ją dość nisko przycinać w celu lepszego zagęszczenia, ale u mnie gałązki zasychają całkowicie, a wiosną wyrastają nowe.
   Pozdrawiam

   Usuń