Obserwatorzy

piątek, 4 maja 2012

Sosny i inne

„... Wiosna buja w obłokach,
wiosna płynie wysoko,
wiosna chodzi po drzewach,
wiosna piosenki śpiewa.
Nocą się skrada z kotami,
chodzi własnymi drogami.
A teraz śpi już na sośnie
i nie wie, że sosna rośnie.”
Autor: Stanisław Marciniak

Po czym poznać, że sosny rosną? A po żółtym pyle, który jest na wszystkim, jednak w nocy spadł długo oczekiwany deszcz i teraz wszystko jest czyste, a powietrze paaachnie tak świeżo. Słoneczko nadal świeci tylko troszeczkę słabiej grzeje i o to chodzi.
Moje sosny to odmiany kolumnowe, dlatego pora skrócić im przyrosty, żeby się zagęściły i tak szybko nie rosły, a pędy można wykorzystać na syrop, który zimą jak znalazł na przeziębienia.


Ciekawie wyglądają "pędzelki" na jodle kaukaskiej i cisie


Rosną też inne karłowe iglaczki - nie tak kłujące


A żeby nie było tak całkiem zielono, to na koniec jeszcze troszkę koloru - ostatnie tulipany


4 komentarze:

 1. Co roku wyrzucałam skrócone pędy ale teraz zrobię syrop.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno na jesienne słoty będzie przydatny.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Jaka szkoda ,że ostatnie. I znowu rok czekania , chociaż ja bardzo lubię tez porę kiedy je się sadzi . to taki przedsmak wiosennej orgii. No ja też już wspominałam ,że czas na syrop sosnowy i teraz po deszczu będzie idealnie. Muszę zapuscic w jakieś jurajskie bory z dala od dróg. W ogrodzie mam zbyt stare sosny i one nie mają już takich przyrostów a poza tym trudno byłoby się dostać do takich wysokośći. Ale pylą niemiłosiernie. Całe okno od sypialni mam żółte ale nie ma sensu myć bo zaraz bedzie to samo. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za szybko zrobiło się wręcz upalnie, a poza tym dużo gdzieś poginęło, szkoda bo było tak kolorowo. Znam ból z pyleniem sosny. Dookoła mam lasy w 90% sosnowe i ile tego pyłu jest widać po żółtych kałużach na asfalcie, dlatego z myciem okien też czekam, aż przestanie pylić.
   Pozdrawiam

   Usuń