Obserwatorzy

czwartek, 7 czerwca 2012

Słonisz srebrzysty

„Matematyczny kolor - fioletowy
uzyskuje się poprzez:
dodanie niebieski plus czerwony...”
Autor: Aleksandra Baltissen

Fioletowy, a właściwie fioletoworóżowy kolor mają kwiaty Słonisza srebrzystego (Halimodendron halodendron). Są pachnące i miododajne, a pojedynczy kwiatek podobny jest do kwiatków glicynii.


Jest dekoracyjnym, o twardych i ostrych cierniach krzewem lub małym drzewkiem z rodziny bobowatych i osiąga wysokość do 2 m. W miarę regularne cięcie pozwala utrzymać kulisty pokrój o średnicy 1 m.


Jego ozdobą są lancetowate liście o niespotykanym niebiesko srebrzystym kolorze, nie zmieniającym barwy jesienią. Słonisz jest bardzo tolerancyjny na warunki glebowe i atmosferyczne, mało wymagający pod względem wilgotności i nawożenia. Dobrze znosi nasze zimy, jednak zaleca się sadzić go w miejscach osłoniętych od zimnych wiatrów. Nie jest podatny na choroby, ani uszkadzany przez szkodniki, zauważyłam jedynie wszędobylskie w tym roku mszyce. Uważać trzeba na twarde i ostre kolce, dlatego lepiej jest prowadzić go w formie małego drzewka.

12 komentarzy:

 1. Nie spotkałam go chyba jeszcze u nikogo w ogrodzie. Ładny jest, fajny jest ten kolor liści, ale piszesz o kolcach, to mnie od razu odstrasza.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy kwitnie jest bezobsługowa, więc kolce nie przeszkadzają, a kiedy nie ma liści są doskonale widoczne i przy cięciu nie sparawiają kłopotu:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. przypomina mi trochę robinię zwłaszcza te kolce :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jak przekwitnie nie wszystko jest znów zielone, bo on ma taki niebiesko srebrzysty kolor listków, a kolców nie widać:)))
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Piękny jest i też go nie mam , ale mogę nacieszyć oko u Ciebie pa...pa...)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pooglądaj sobie, nie mam nic przeciw temu:)))
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. bardzo ładnie tu u ciebie wygląda, rzadko jest aż tak ozdobny- ot, krzaczor i tyle. Może dlatego, że ładnie prowadzony:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję,prowadzenie go na nóżce pozwala łatwiej utrzymać kulisty kształt i bez problemu wokół niego pracować:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Przyznam, że go nie znałam...fajny jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy zielonym to takie sreberko:))
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Ooooooooo! słonisz! ale fajnie,że ktoś go zna i ma w swoim ogrodzie, niewiele osób nawet słyszało o nim, ja mam szczepionego na kiju, przeszkadzają mi tylko torebki nasienne, które utrzymują się do następnego roku i dyndają nawet w czasie kwitnienia, mam też problem,żeby go ładnie sfotografować, pozdrawiam serdecznie miłośniczkę roślin , trafiłam tu przypadkowo i pewnie będę jeszcze wpadac :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny. Mój słonisz kupiłam jako krzaczek i nawet w szkółce niewiele powiedziano mi na jego temat. Kiedy zaczął się rozrastać przycięłam go i prowadzę na 3 nóżkach. Torebki nasienne są odporne, ale kiedy wypuszcza nowe listki już ich nie zauważam. Trudno jest mu zrobić dobre zdjęcie bo kwitnie razem z listkami i kwiatki są słabo widoczne.
   Pozdrawiam

   Usuń