Obserwatorzy

czwartek, 8 marca 2012

Marzec

„To marcowi zima w głowie,
to wiosenne harce.
Chce być lutym, albo kwietniem,
byleby nie marcem!
Śniegiem prószy, a po śniegu
deszczem tnie ukośnie.
Czy to wiosna? Czy to zima?
Po prostu przedwiośnie ...”
Autor: Irena Suchorzewska

Całkiem jak dzisiejszy dzień. Rano śnieg, w południe śnieg z deszczem, a później sam deszcz. No i całe moje planowanie „wzięło w łeb”.

Chciałam opryskać iglaki preparatem olejowym przeciwko ochojnikom, bo dookoła rosną modrzewie i świerki, a to nie jest doborowe towarzystwo.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że uprawianie niektórych gatunków blisko siebie, ułatwia rozwój chorobom i szkodnikom, bowiem są takie, które w cyklu rozwojowym potrzebują dwóch żywicieli. Takie niedobrane pary to właśnie modrzewie i świerki, a także sosny i porzeczki, grusze i jałowce, topole i marchew, porzeczki lub agrest i turzyce, wiązy i porzeczki, wiązy i grusze. To oczywiście nie wszystkie, jest ich znaczne więcej.

Należałoby unikać uprawiania niedobranych par roślin, ale o ile jest to możliwe we własnym ogrodzie, o tyle trudniej z sąsiadami, dlatego nie pozostaje nic innego, jak pryskać, pryskać i pryskać ....

Miałam świętować TEN DZIEŃ po swojemu, ale nie wyszło.
Zamiast pryskania było to


6 komentarzy:

 1. Czytałam dokładnie, co przy czym nie powinno rosnąć. U mnie nie ma roślin, które nie powinny rosnąć blisko siebie, ale sąsiedzi niestety mają różne drzewa iglaste i mogę mieć z tego powodu kłopoty, bo nie pryskam swoich roślin. U mnie nie padało i to co zaplanowałam, zrobiłam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomniałam dodać, że staram się, żeby to były opryski naturalne, a nie sama chemia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy to wiosna? Czy to zima? miejmy nadzieję, wkrótce przychodzi słońce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce taka pora to przedwiośnie, które zapowiada wiosnę. To już wkrótce.
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Mam modrzewie obok świerków. Napisz, czym pryskasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczesną wiosną zanim ruszy wegetacja robię oprysk preparatem olejowym o nazwie Promanol 60 EC, i dodaję troszkę ogrodniczego mydła potasowego, żeby preparat bardziej "przykleił" się do gałązek.
   Pozdrawiam

   Usuń